سبد خرید
جستجو

دیابت حیوانات خانگی چیست؟

دیابت ملیتوس(یا دیابت شیرین) زمانی رخ می دهد که بدن نتواند به طور موثر گلوکز (قند خون) را به سلول ها منتقل کند. این منجر به گلوکز بیش از حد در خون و کمبود گلوکز در سلول ها می شود.

بدون مقادیر کافی گلوکز، که بدن برای انرژی به آن نیاز دارد، سلول ها نمی توانند به درستی عمل کنند. در عوض بدن باید از منابع دیگر مانند ماهیچه ها و چربی انرژی دریافت کند. این می تواند منجر به کاهش وزن، تحلیل عضلات یا بی حالی شود.

گلوکز چیست؟

گلوکز منبع انرژی برای بدن است، قندی است که در خون وجود دارد و از غذا به دست می آید. هر بار که سگ یا گربه شما غذا می خورد، غذا به مواد مغذی تجزیه می شود که توسط بدن جذب می شود. گلوکز یکی از این مواد مغذی ضروری است. سلول های بافتی از گلوکز به عنوان منبع انرژی یا سوخت برای عملکرد استفاده می کنند.

انسولین چیست؟

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود و به گلوکز اجازه ورود به سلول های بافتی را می دهد. با ورود گلوکز به جریان خون، پانکراس برای تولید انسولین تحریک می شود. در یک حیوان خانگی سالم، انسولین به گیرنده‌های روی سلول می‌چسبد و به عنوان کلیدی عمل می‌کند تا گلوکز وارد سلول شود و تولید انرژی کند.
در حیوانات خانگی دیابتی، مانند انسان های دیابتی، یا انسولین به درستی با گیرنده های سلولی متصل نمی شود یا پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند. بنابراین، سلول‌ها به درستی به انسولین پاسخ نمی‌دهند و باعث تجمع گلوکز در جریان خون می‌شوند، جایی که متأسفانه کار خود را به عنوان منبع انرژی برای بدن انجام نمی‌دهد.

دیابت نوع 1

زمانی رخ می دهد که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی کند. بیشتر در سگ ها رایج است.

دیابت نوع 2

زمانی رخ می دهد که لوزالمعده انسولین کافی تولید کند، اما سلول ها به درستی به انسولین پاسخ نمی دهند.بیشتر در گربه ها رایج است.

زندگی با دیابت حیوان خانگی

در حالی که دیابت می تواند یک بیماری جدی برای سلامتی انسان باشد، اما برای حیوان خانگی شما حکم مرگ ندارد. با مدیریت مناسب – از جمله نظارت بر قند خون در خانه، انسولین، رژیم غذایی و ورزش – می توانید به حیوان خانگی خود کمک کنید تا زندگی فعال و شادی داشته باشد.